islami Sohbet Odaları Dini Chat Sitesi

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Regaib kandili ne zaman? 2021 Regaip kandili anlamı ve önemi


Regaib Kandili

Regaib Kandili

Regaib Kandili ne zaman?

islami dünyada büyük öneme sahip üç aylardaki recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece Regaib kandili olarak kabul edilmektedir.

Bu yıl Regaip kandili 2021 yılı için 18 Şubat Perşembe gecesi ne denk gelmektedir.

Regaip Kandili anlamı ve Önemi nedir?

Yılın ilk kandili özelliğini taşımaktadır.

Regaib kandili “rahmet ve bereket gecesi” olarak kabul edilmektedir.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed bir hadisinde Regaib kandili gecesi ile ilgili şöyle buyurmuştur:

Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib Gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi. [İbn-i Asâkir]

Günümüzde insanlık suçları bukadar çoğalmışken , kul hakları bolca yenilirken , insanlar zaman zaman çevre ve düzene uyup isteyerek veya istemeden günaha bulaşmışken
bu mübarek gecede bolca dua edip af dilemek tevbe etmek için güzel bir fısattır.

Kul hatasız olmaz, kul günahsız olmaz.

Mühim olan hataların görülerek geç olmadan farkına varılıp tevbe edilip tekrarlanmamasıdır.

Kul hakkı dünyada bizzat kendisinden alınması gereken ve affı olmayan günahlardan olması dışında telafi edilemeyecek tüm günahlarımız için af dileyip dua etmeliyiz.

Yüce Rabbimiz Allah kendisine el açıp dua eden , içten ve samimi dua eden tevbe eden kişilerin dualarını ve tevbelerini kabul edip boş geri çevirmez.

Tüm müslümanlar olarak dünyaca öncelikle bu hastalık covid den kurtulma , sonrasında herkesin sağlık sıhat ve huzur içinde yaşaması için dua edelim.

Normalde herzaman olması gereken , 3 aylarda ve bu mübarek kandil gecesinde tüm müslümanların dualarda buluşmasını temenni ediyoruz.

Dünya malına kanıp hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için çalışan ve yaşayanlar aldanmaktadır.

Hiç ölmeyecekmiş gibi bu fani dünya için , yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışmak ibadet etmek ve günahtan uzak durmak gerekmektedir.

Regaip Ne Demek?

Regâip, arapça kökenli bir kelime olup “reğa-be” kökünden gelmektedir. Kelime olarak, bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.

“Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kıymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır.

Regaib Kandili

islami sohbet dini sohbet odaları girişi için tıklayınız.Bir cevap bırakın.