islami Sohbet Odaları Dini Chat Sitesi

Sohbet Girişi


islami sohbet giris
islami sohbet giris
* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN
mirc indir

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Oruç Niyeti Orucu bozan şeyler oruç tutmaya engel durumlar


Oruç

Oruç

Oruç Anlam ve Önemi

“Ey müminler! (Kötülüklerden ve haramlardan) korunmanız için oruç tutmak, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı” (Bakara, 2/183) anlamındaki ayetle bildirmektedir.
Tüm müslümanlara Oruç tutmak farz kılınmıştır. İslamın şartlarında da buna değinilmiştir.

Müslümanlar, ayet ve hadislerde oruç tutmaya tevik edilmiş, oruç tutanlar övülmüş, onlara Allah’n rahmeti, rızas, sevap ve mükâfatı vaad edilmitir. Ahzab suresinin 35. ayetinde, aralarında oruç tutmanın da yer aldığı on özelliğe sahip olan kadın ve erkeklere mağfiret ve büyükamükâfat olduğu bildirilmiştir.

Oruç riyanın en az karacağı bir ibadet olduğu için sevabı en fazla olan ibadetlerden sayılmıştır. Yüce Allah, ibadetlere on katından yediyüz katına kadar sevap verir. Oruç ibadetine ise Allah’ın verdiüi sevap, sınırsızdır.

Peygamberimiz, orucu kalkana benzetmiştir. Kalkan kişiyi gelebilecek zararlardan koruduğu gibi oruç da Müslümanı cehennem ateşinden korur.

Oruç Niyeti

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur.
Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Ramazan’ın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir. Ramazanda oruç niyeti olarak “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir.

Oruç

Oruç

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Oruç Tutmaya Engel Haller Nelerdir?

– Tıp uzmanlarının tespitleri dikkate alınmak suretiyle rapor doğrultusunda, kişi oruç tutamayacak kadar sağlıksız ise muaf olur,
– En az doksan kilometre (90 km) mesafe ile geceden yola çıkıldığı zaman oruç tutulmayabilir. Ancak geceden oruca başlanmışsa ve gündüz yola çıkılıyorsa o zaman oruç tutulması gerekir.
– Gebeler ve emzirenler de çocuğun gelişmesi noktasında herhangi bir sağlık sorunu teşkil ediyorsa oruçtan muaf tutulur.
– Oruç tutamayacak kadar yaşlı olan kişiler de yine onun yerine Ramazan ayının her günü için fitre verebilir.
– Açlık ve susuzluk sebebiyle buna dayanamayacak noktaya gelen kişiler oruç tutmayabilir. Ancak bu durum uzman bir doktorun beyanı ile anlaşılmalıdır.
– Ağır işlerde çalışacak kişiler oruç tutamayacak kadar güçsüz noktaya geliyor ise muaf olabilir.

Bu gibi nedenlerden dolayı pek çok insan Ramazan ayında oruç tutmak konusunda buyruğu yerine getirmeyebilir. Ancak mutlaka Ramazan ayının her günü için kişi elinden geldiği kadar fitre vermelidir.

 Bir cevap bırakın.