Sitemize hoşgeldiniz…

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Nefis Muhasebesi | www.muslumanlar.com islami forum


Nefis Muhasebesi

Nefis Muhasebesi

Nefis Muhasebesi Nedir?

Bismillahirrahmanirrahim

Bugun herşeyin sonu olduğunu düşün bir vakitlik ömrün olsaydı neleri sığdırırdın hayatına otur düşün.Zaman gergef işledikçe anlam karmaşasından kurtulupda hakiki manada kulluk etme eğiliminde olduğun yılları hayal et.Kim ne nedir değil sen ne idin ne oldun ? Sabrın tahamullerin kaç kez zorlandı ? imtihan diye saydığın hangi hadiseler cereyan etti ? sen çok korktuğunda en zor zamanda O’na ne zaman sığındın ? yada başka türlü soralım ilk içine yangın ne zaman düştü ? ilk ne zaman koştun secdeye yalvardın gözyaşların içinde ? ilk ne zaman seni esirgediğini gördün ? çok soru var değilmi cevaplanacak oysaki hepsinin cevabı tek bir zatın ilminde gizli.O ne diledi ise ol dedi ve senin için oldu.Mesela müslüman olmakla şereflendin.İman nasibin oldu.Sayısız nimet için şükür , hamd sana oğretildi.Her halini arz edebilmen için dua , namaz, zikir ezcümle ibadet iştiyakı verildi.Şirki tanıdın , şeytanı tanıdın , nefsin mertebelerini bildin.Şimdi düşün bir istersen esmaül hüsnadaki isimleriyle yalvar yakar dua et.Yoktan var edeni tesbih , tahmid et…

nefis muhasebesi

nefis

Yüce Allah¸ günah işlerken şöyle dursun¸ iyilik ve taatte bulunurken bile titizlik ve endişeyi elden bırakmayan kullarını över:
“Rablerine duydukları saygıdan dolayı çekinenler¸ Rablerinin ayetlerini tasdik edenler¸ Rablerine hiç ortak tanımayanlar¸ Rablerine döneceklerine inandıklarından kalpleri titreyenler¸ O’nun yolunda mallarını harcayanlar¸ evet işte onlardır hayırlara koşanlar ve o işlerde öne geçenler!” (Mü’minun¸ 57-61).

Hasan-ı Basrî der ki: “Kişi¸ içindeki sağduyusunun sesine kulak verdikçe ve en önemli işi nefis muhasebesi oldukça hayırda kalmaya devam eder”.
Şu uyarı da ona aittir: “Kıyamet günü bazı kimseler için hesabın kolay geçmesi¸ dünyada iken kendi kendilerini hesaba çekmelerinden; bazıları için hesabın ağır geçmesi ise¸ sadece ‘müslümanım’ deyip de kendi kendilerini hesaba çekmemelerindendir”.

Nefis Muhasebesi

Sitedeki islami forum , dini forum ve dini hikaye yazılarını görmek için tıklayınız.Bir cevap bırakın.