islami Sohbet Odaları Dini Chat Sitesi

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Kurban bayramı 2021 ne zaman bayram tatili kaç gün


Kurban Bayramı

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı 2021 ne zaman

2021 yılı Kurban bayramı 20 Temmuz günü başlayıp, 23 Temmuz günü sona erecektir.

Kurban Bayramı Hangi Gün

Bu yıl kurban bayramı 20 Temmuz Salı günü başlayıp 23 Temmuz Cuma günü son günü olarak sonlanacaktır.

2021 Kurban Bayramı Tatili kaç Gün

Tatil bu yıl kurban bayramında 19 temmuz Pazartesi arefe gününüde kapsadığından 5 gün olup, haftasonları çalışmayanlar için toplam 9 gün olarak değerlendirilecektir.

Kurban Bayramı 2021

Kurban Bayramı 2021

Kurban Nedir

Dinen kurban Allah’a yakınlaşma , onun rızasını alabilmek maksadıyla ibadet amacı belirlenmiş koşullara uygun hayvanları kurallara uygun şekilde kesmeyi ve kesilen hayvanı temsil eder.

Kimler kurban kesmekle yükümlüdür?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir
(Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148). Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir
(Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453). Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.

Kurban Bayramında yapılabilecek en güzel davranışlar

Bu bayramda herkesin yaptığı bayram namazı kılmak , kurban kesmek yanında güzel ibadetler yaparak insanları sevindirmemiz gerekir. Kurbanda kesilen hayvanı allah rızası için kesip etlerinin büyük bölümünü ihtiyaç sahipleri ve kesemeyenlere dağıtmak gerekir. Böylece tüm müslümanlar olarak et yiyip paylaşımda bulunmalıyız. Ayrıca maddi durumu kötü olan kişilerin cocuklarına bayram haçlığı vererek onları sevindirmeliyiz. Özellikle hem ihtiyaç sahibi hemde öksüz veya yetim bir çocuk görürseniz bu sizin için büyük bir fırsat olup onu sevindirmeyi unutmamalıyız.

Yaşlılarımızı unutmayıp ziyaret ederek ellerini öperek hal hatırlarını sormalıyız. Unutmamalıyız ki birdahaki bayram bu fırsatı bulamayabiliriz. Ve bazı şeylerin telafisi olmaz. Son pişmanlık fayda etmez. Kimsenin üzülmesini istemediğimizden uyarıda bulunuyoruz.

Yakınlarımızda vefat edenleri unutmamalı mezarlarını ziyaret ederek onlara dua ve kuran okumalıyız. Unutmayın bugün siz büyükleriniz hatırlayıp onları mezarında ziyaret edip kucuklerinize öğretip örnek olmazsanız sizinde mezarınıza kimse gelmez! Ne ekersen onu biçersin. Bu dünya öyle bir dünya. Dünya malına işine dalıpta bunları sakın unutmayın!

Herkese sevdikleri ile birlikte güzel bir bayram geçirmesini dileriz.

islami Sohbet sitemizde kurban bayramı boyunca kurban muhabbetleri olacak olup sizlerde bize katılarak güzel vakitler geçirebilirsiniz.Bir cevap bırakın.