islami Sohbet Odaları Dini Chat Sitesi

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Dalaletten çıkış yolu | islami bilgiler yorumlar ve yazılar


Dalaletten çıkış yolu

Dalaletten çıkış yolu 

Hepimizin malumu, yirminci asır biz Müslümanların en büyük açmazı ve çıkmazı olan; Ne dinden vazgeçmek ne de onunla yaşamak gibi ciddi bir problemimiz vardır cc bilmemek öldürücü bir zehirdir İmam Gazali.

Ne senle ne de sensiz diyerek dalalet tarlasında hasat toplamaktayız da denilebilir.  Hasatta; haramlarla helaller, yanlışlarla doğrular, edeple hayâ, madde ile mana birbirine karışmış vaziyettedir.

Neyi nasıl ektiysek onu biçmekteyizdir.  Elbet dalaletin pek çok dalları vardır; fitne, fesat, yalan, iftira, nemelazımcılık dedikodu ve benzeri tüm gayri insani hasletleri, nefislerimizin tacı olarak taşımaktayizdir. 

Gazali Hz.leri; iman esasları hususunda, diyar diyar dolaşarak, her sınıftan halkın içerisine girmiş, bizzat gözlemlerde bulunmuş, sorgulamış, araştırmış, iğneyle kuyu kazarcasına kırk ölçüp bir biçerek, önce kendisini sonra da insanları irşad etmiştir.  
 
Yıllarını verdiği bu araştırmasında şöyle demektedir:Bir süre tek tek insanları gözlemledim. Dinin emirlerini gereği gibi yerine getirmeyenlere, bu tutumlarının nedenlerini ve şüphelerinin ne olduğunu so
 Onların inançlarını ve iç âlemlerinde saklı düşüncelerini araştırdım.
 
Bu kimselere şöyle diyordum: Dinin emirlerini niçin gereği gibi yerine getirmiyor, bu konuda gevşek davranıyorsunuz? Şayet ahirete iman ettiğiniz halde ona hazırlanmıyor ve ahireti dünya karşılığında satıyorsanız bu akılsızlıktır!
Senin iç dünyandaki mezhebin olduğu gibi açıktan günaha karşı cüretli davranmanın da sebebidir.
 

Dalaletten çıkış yolu 

Sitedeki islami forum , dini forum ve dini hikaye yazılarını görmek için tıklayınız.

 Bir cevap bırakın.