islami Sohbet Odaları Dini Chat Sitesi

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Cehennem hayatı ve katmanları islamda cehennemin anlam ve önemi


Cehennem

Cehennem

Cehennem hayatı ile ilgili aşağıdaki ayetler bulunmaktadır.

Cehennem Hayatı

 Bismillahirrahmanirrahim
Araf Süresi 36 : Âyetlerimizi asılsız sayan ve büyüklenip onlardan yüz çevirenlere gelince , işte onlar cehennemliklerdir . Onlar orada ebedi kalacaklardır.
 Araf Süresi 41:  Onlar için cehennem ateşinden döşekler , üstlerine de örtüler vardır .işte zalimleri böyle cezalandırırız !
Bir gün peygamber efendimiz Cebrail aleyhisselama Cehennemi sordu .  Cebrail aleyhisselam da uzun uzun Cehennemi anlattı . Peygamber efendimiz anlatılanlara dayanamayıp bayıldı . Ayıldığında buyurduki : Ey Cebrail , böyle şiddetli , felaket yere benim ümmetim girecek mi ?  Evet Ümmetinin büyük günah işleyenleri Cehenneme girecektir.
Bunun üzerine Peygamber efendimiz çok ağladı . Cebrail aleyhisselam da ağladı .Sonra odasına çekildi : Sadece namaz için dışarı çıkıyor bunun dışında kimseyle görüşmüyordu . Peygamber efendimizin dışarı çıkmayışının üçüncü günü Hz Ebu Bekir kapısın önüne gelerek . Resulullahı görmek mümkün mü ? diye seslendi . Fakat , içerden bir cevap gelmeyince ağlıyarak kapıdan ayrıldı . Sonra Hz Ömer gelip , aynı şekilde söyledi . Onada cevap gelmeyince ağlıyarak kapıdan ayrıldı
Sonra Selman-i Farisi Hz geldi . Onada bir cevap verilmeyince , ağlıyarak Hz Alinin evine gidip durumu anlattı .Hz Fatıma anamız hemen hane-i saadete koştu . Ey Allah’ın Resulu ben kızınız Fatıma  Peygamber efendimiz o anda secdeye kapanmış ümmeti için ağlıyordu . Hz Fatıma , kapı açılıp içeri girince babasının ağlamaktan yüzünün sarardığını gördü .  Babacığım size böyle ne oldu ? diye sordu .
 Peygamber efendimiz buyurdu ki :  Ey Fatıma , bana Cebrail gelip Cehennemin tabakalarını anlattı . Ümmetimden büyük günah işleyenlerin Cehenneme atılacağını bildirdi , işte beni ağlatan kederlendiren budur .Sonra Hz Fatıma , ümmetinden günah işleyenlerin Cehenneme nasıl gireceklerini sordu .
Peygamber efendimiz şöyle anlattı :Günahkarlar tutulup Cehenneme götürülürken , ” Ya Muhammed ” ” Ya Muhammed ” diye bağırarak giderler .
Fakat , Cehenneme yaklaşıp Cehennem Meleklerini görünce , bunu unuturlar.
 Melekler : Sizler kimlersiniz , diye sorduklarında  Biz , kendilerine Kuran inmiş olanlardan ve Ramazanda oruç tutanlardanız , derler Melekler de  Kuran-i Kerim Muhammed aleyhisselamin ümmetine inmiştir , derler.
Bunun üzerine Peygamber efendimizin ismini hatırlayıp .Bizler Muhammed aleyhisselam ümmetindeniz , derler
Melekler de:  Kuran-i Kerimdeki Allahü teâlâya asi olan kimselerin hallerini bildiren ayetlerden haberiniz yok muydu ? diye sorarlar .Onlar da : Vardı fakat gaflete geldik , Şeytana uyduk , derler .
 Hallerine çok üzülürler . Meleklerden izin isteyip hallerine üzün zaman ağlarlar . Gözyaşları kalmaz , gözlerinden kan akmaya başlar. Sonra Melekler onlara derlerki : Bu ağlamanız boşunadır . Eğer dünyada böyle ağlasaydınız faydası olurdu . Dünyada iken Allah korkusu ile ağlasaydınız şimdi burda ağlamazdınız .
Sonra Meleklere emir gelir : Atın onları Cehenneme .. !!!
Her birinin içinde ateşten yetmişsin dağ vardır .Her dağda ateşten yetmişbin vâdi vardır .Her bir vâdide ateşten yetmişbin kale vardır .Her kalede ateşten yetmişbin ev vardır .Her ev içinde ipler , sandıklar ,tokmaklar , topuzlar , zincirler , bukâğılar , ( Ağır cezalıların ayaklarına takılıp ucuna pranga bağlanan demir halka )köpekler , yılanlar , zehirli akrepler ,kaynar ve irinli sular , zehir ve zakkum emsali bin türlü azap vardır .Onda kara yüzlü , göz gözlü zebani Melekler vardır ki , cümlesi sağırdır ve onlarda merhamet duygusu yaratılmamıştır .
 Öyle çoktur ki hesabı yoktur . Hak Taâlâ , zebanilere bir büyük heybetli Melek vekil etmiştir ki ,ona Malik derler .Yedi Cehennemin hâkimi ve kapıcısı odur ;
cehennem hayatı

cehennem hayatı

 

Cehennem Katmanları

1. KAT CEHENNEM
 Cehennem derler ve azabı , ötekilerinden hafif , daha zariftir .Bu , Muhammed Ümmetinin asileri için yapılmıştır .
 2.KAT SAİR
 Hıristiyanlar ondan eserdir .
 3.KAT SAKAR
Yahudiler için kararlaştırılmış ebedi duraktır .
4.KAT CAHİM
 Mürtedler ( Dinden dönen , İslam dinini terk eden ) ve şeytanlar için azabı elimdir.
 5.KAT HUTAME
 Gayya kuyusu ondandır .Ye’ cüc , Me’cüc ve kafirlerin yeridir .
 6.KAT LEZA
Puta tapanlar , ateşe tapanlar ve sihirbazlar için hazırdır .
 7.KAT HAVİYE
 O , mühütleri , zindanları , yalancıları ve münafıkları kucaklayıcıdır . Onun ateşi ,.harareti , azap ve şiddeti hepsinden üstündedir . Cehennemin tabakalarını tümü , yedibin tabakadan ziyadedir . ( Allahım , bizi Cehennem azabından koru ; affınla ey bağışlayıcı ! ) ( Marifetname )
 Ebu Hureyre ( Radiyallahu Anh ) şöyle dedi.Rasulullah ( Sallallahu Aleyhi Sellam ) şöyle buyurdu :
 Allah ateşi yarattığı vakit Cebrail’e : Ey Cibril ! Git , Cehenneme bak ‘ buyurdu . Cebrail gitti , Cehenneme baktı . Sonra gel dedi ve : Ey Rabbim İzzetine yemin ederim ki , Cehennemi kim işitirse ona asla girmez, dedi .
Allah , Cehennemi şehvet çekici şeylerle donatıp : Ey Cibril ! Git , Ona bak ‘ buyurdu . Cibril gitti ve Cehenneme baktı  Sonra geldi : ” Ey Rabbim ! İzzetine yemin ederim ki , hiç bir kimse dışarda kalmadan hepsi Cehenneme girer diye korktum , dedi ” ( Ebu Davut 4744 Tirmizi 2685 )
 Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Selam ve dua ile ….
KAYRA

Sitedeki islami forum , dini forum ve dini hikaye yazılarını görmek için tıklayınız.

Sitemizde islami sohbet odalarımızda dini sohbet etmek isteyen arkadaşlar buraya tıklayabilir.Bir cevap bırakın.