islami Sohbet Odaları Dini Chat Sitesi

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Afiyet Dilemek | islami Sohbet Dini Forum Sitesi


Afiyet Dilemek

Afiyet Dilemek

Hadislerde netlerin en hayirlisi olarak nitelendirilen ruh be beden sagligi anlamimda bir terim.
Sőzlükte “sıhhat ve selamette olma,musibet,belà ve felaketten uzak kalma” ve őzellikle”vucud sağliği”manalarina gelmektedir.


Hadislere gore Allahin insanlara verdigi nimetlerin en hayirlisi afiyettir.Hz.Peygamber dualarinda af ve afiyet diler,ashabinada dusmanla karsi karsiya gelmeyi temenni etmemelerini be Allahtan afiyet dilemelerini tavsiye ederdi.Ayrica sağlik ve afiyette olanlarin ,maddi ve manevi sıkıntıya dusenleri gorunce Allah’a hamd ve şukretmeleri tavsiye olunmustur.

Afiyet icerisinde omur surmek arzu edilen bir sey olmakla beraber,Allah sevdiği kullarinin samimiyetini olcmek icin zaman zaman sıkıntı ve uzuntulerle onlari dener.O halde sabrermek sartiyla bu sıkıntılar birer sevgi nisanesidir.

Gercekte afiyet hayatin nesesi ve yasana sevincidir.Ancak insan yasadigi bir cok can yskici ve uzucu olaylarla karsilasabilir.Butun bu olaylar sabirla karsilanirsa o zaman belalar afiyete ve engin bir gonul huzuruna donusur.
Konuyu tasavvufi acidan degerlendiren İbrahim el-Havvas bir kimsenin dini yasayisinin bid’atsiz,amelinin riyasiz,kalbinin mesgalesiz ve nefsinin isteklerinden uzak olmasini afiyet saymistir.

Hatim el-Essam‘a gore afiyet “gunah islememek”,Ebu Said İbnu’l-Arabi’ye gore “zorluklardan rahatsiz olmamak”tir. Sufilikte cile cekmek esas oldugundan Ebu Bekir ed-Dukki afiyetle sufiligin bir arada bulunamayacagini ileri surer.

Afiyet Dinlemek

Sitedeki islami forum , dini forum ve dini hikaye yazılarını görmek için tıklayınız.Bir cevap bırakın.