islami Sohbet Odaları Dini Chat Sitesi

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Miraç Kandili ne zaman? 2021 Miraç Kandili anlam ve önemi


Miraç Kandili

Miraç Kandili

Miraç kandili ne zaman?

Miraç Kandili 10 Mart 2021 Recep ayının 27. gecesi tüm müslümanlarca dualar eşliğinde idrak edilecektir. Özel bir gece olan Miraç gecesi müslümanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Miraç gecesi ramazanın müjdeleyicisi olup recep ayının sona erip artık şaban ayının geldiğini göstermektedir. Bu gece bize bir mesaj niteliğinde olup Ramazanın yaklaşıp hazırlıksız girmememiz ve kendimize çeki duzen vermemizi anlatmaktadır.

Miraç Kandili Önemi ve Anlamı

Miraç Kuran-i kerimde adı geçen ve işaret edilen bir gece olduğu bilinmektedir. isra suresinin ilk ayetinde miraç olayı anlatılmaktadır. isra ve miraç muzisesi Pergamber efendimizin hayatı ve islam’ın ilk döneminde oldukca önemlidir.

Miraç Hadisesi Nasıl Gerçekleşti?

Hazreti Muhammed miraç gecesi Allh’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam’ın rehberliğinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya ordan yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldiği gecedir. Hazreti Muhammed , yolculuğuna “Burak” adlı binekle seyahat etti. Recep ayının 27. Gecesinde Peygamber Efendimiz (s.a.s), Cebrail ile beraber Mekke’den Kudüs’e oradan da 7 kat semaya yükseldiği gecedir.
Döndüğü zaman ümmetine 5 vakit farz namazı müjdelediği mucize gecedir.
Peygamber Efendimiz (s.a.s)’e her katta farklı peygamberlerle görüşür, Peygamberimize her katta Cebrail (a.s) eşlik eder ve 7. Kat semadan sonra bu sınırı geçemeyeceğini bundan sonra kendisinin devam edeceğini söyler. Peygamberimiz ise Refref vasıtasıyla Allah ile görüşür.

Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in 7 kat semada görüştüğü peygamberler:

1. Kat Sema’da Hz. Adem ile
2. Kat Sema’da Hz. İsa ve Yahya ile
3. Kat Sema’da Hz. Yusuf ile
4. Kat Sema’da Hz. İdris ile
5. Kat Sema’da Hz. Harun ile
6. Kat Sema’da Hz. Musa ile
7. Kat Sema’da İbrahim ile görüşmektedir.

Miraç gecesinde “Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Suresi’nin son iki ayeti indirildi.

 

miraç kandili

miraç kandili anlam ve önemi

MİRAÇ KANDİLİ FAZİLETLERİ

Peygamber Efendimiz (s.a.s), miraç mucisenin gerçekleşmesi ve ümmetinin cehennemin nasıl yerler olduğu, miraç mucizesinde nelerle karşılaştığını şu hadisleriyle aktarmaktadır:

– ‘Ben Kabe’nin Hatim kısmında yatıyordum. Uyku ile uyanıklık arasında bana biri geldi, şuradan şuraya kadar (göğsümü) yardı. (Bu sözünü söylerken boğaz çukurundan kıl biten yere kadar olan kısmı gösteriyordu.) Kalbimi çıkardı. Sonra bana, içerisi îman ve hikmetle dolu, altından bir kap getirildi. Kalbim (çıkarılıp su ve Zemzem ile) yıkandı. Sonra içerisi iman ve hikmetle doldurulup tekrar yerine kondu…’

– Miraç Gecesinde ateşten makasla kendi dudaklarını kesenleri görüp, kim olduklarını sordum. İlmiyle amel etmeyen din adamlarıdır.

– Cehennemde kokmuş leş yiyenlerin kimler olduğunu sordum. ‘Bunlar, gıybetederek insanların etlerini yiyenlerdir.’ denildi.

– Miraç gecesi, uğradığım her melek topluluğu, ümmetime hacamatı tavsiye etti.

MİRAÇ KANDİLİ’NDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

– Kuran onunmalı , okuyanlar dinlenmelidir.
– Peygamber Efendimiz (sav)’e salât ü selâmlar getirilmeli , O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli
– Kaza, nafile namazları kılınmalı, kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla icra edilmelidir.
– Günahlara samimi olarak tevbe edilmeli , bu gece son fırsat bilinerek af dilenmelidir.
– Dostlarımızla helalleşmeli , Kula hakkı üstümüzde bırakmamalıyız.
– Küs ve dargınlıklara son verilmeli , küs ve dargınlar barıştırılmalıdır.

Bu önemli miraç kandili gecesinde tüm müslümanlar olarak dualarda buluşmak ümidi ile. Rabbim tüm gunahlarımızı affedip hepimizi islah edip cennetine nasip eder inşallah.
Bu gecenin değerini bilip değerlendirelim musluman kardeşlerim. Ömür kısa , günler su gibi akıp gecip dunya hayatı çabuk geçmektedir. Bu dünya için koştururken asıl hayat
olan ahiret içinde çalışmalarımızı eksik etmeyelim. Bugün son gününüz olabilir , yarının garantisi yok. Kalp kırmamaya özen gösterip en büyük günah olan kul hakkından kaçınmaya
özen göstermeliyiz.

Rabbim tüm dualarınızı kabul eylesin. Hayırlı kandiller…

Bilgilerin doğruluğunu teyit etmek isterseniz türkiyenin resmi diyanet sitesi ne erişmek için tıklayınız.

Miraç Kandili 

Sitedeki islami forum , dini forum ve dini hikaye yazılarını görmek için tıklayınız.

islami Sohbet  islami chat ve Dini Sohbet mobil odalarına giriş için tıklayınız.Bir cevap bırakın.