islami Sohbet Odaları Dini Chat Sitesi

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Regaip Kandili 2022 Ne Zaman? Regaip Kandili Nedir mesajları


Regaip Kandili 2022

Regaip Kandili 2022

Regaip Kandili Nedir?

Regaip Kandili Sözlükte “Kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış”anlamındaki rağibenin çoğulu olan Regaip kelimesi hadis ve fıkıh literatüründe “Bol sevap ve mükafat, faziletli amel”, özellikle Mâliki fıkıh kaynaklarında sünnetin mukabili olarak “Müstahap, nafile ibadet” manalarında kullanılır.

Kandiller zincirinin ilk halkası olan Regaip Kandilindeki “Regâip” kelimesi, Arapça bir kelime olan “Re-ğa-be” kökünden gelmektedir.”Re-ğabe”, kelime olarak, elde edilmesi arzu edilen değerler, herhangi bir şeyi istemek arzulamak , ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.”Reğip” kelimesi ise, “Reğabe”den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Müennesi, ”
“Reğaib”dır

Regaip Kandili 2022 Ne Zaman?

Regaip Kandili 2022 yılında 3 Şubat tarihinde idrak edilip yılın ilk kandili olucaktir.
İbadetlere ve maneviyata ağırlık verilen bu üç aylarda bir çok ülkede Oruç tutmayı, bolca dua etmeyi tercih ediliyor.Recep, Şaban, Ramazan ayları içine alan üç aylar Müslümanlar için kutsal aylardır. Bu aylar dini olarak arınma aylarıdır. Allahü Teâla Regaip Kandili’nde müminlere ihsanlar, ikramlar yapar.

REGAİP KANDİLİNDE NELER YAPMALIYIZ?

– Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün oldukça oruçla geçirilmelidir.
-Kur’ân-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekanlarda Kur’an ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli
-Peygamber Efendimiz (S.a.v)’e selat’ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
-Kaza, nafile namazlar kılmalıyız. Kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla geçirmeliyiz.
-Tefekkürde bulunalim “Ben kimim, nerden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konularda düşünmeliyiz.
-Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ve büyüklerimizin mezar ziyaretlerinde bulunalim.
-Günahlarımıza samim olarak tövbe istiğfar edelim. İdrak ettiğimiz geceyi son gecemiz düşünerek nedamette bulunalim.
-Küs ve dargın olanları barıştıralım. Gönülleri alalım. Kederli yüzleri güldürelim.
-Üzerimizde hakları olanları arayıp soralım. Vefa ve ahlâkı yerine getirelim.
-Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, engelli, yaşlı olanları ziyarette bulunalim. Sevgi, şefkat, hürmet, hediyelerle mutlu edelim.
-Vefat etmiş büyüklerimizin, yakınlarımızın, dostlarımızın kabirlerini ziyaret edelim.
-Hayatta manevi büyüklerimizi, hocalarımızı, anne ve babamızın, dostlarımızın, ve yakınlarımızı arayıp tebrik edelim. Dua isteyelim.
-Büyüklerimizi, sevdikleriniz arayıp özel isme dua isteyelim.

Bu günlerde nefisler hesaba çekilmeli, ana sermayemiz olan ömrümüzün nerde nasıl tükettiğimizi gözden geçirelim. Amel defterimizde neler yazdırdığımızı, Mahşer günü kurulacak büyük divanın tek Hâkimi Yüce Allah (cc) hakkımızda nasıl bir hüküm vereceğini düşünelim.
Recep ayında yapılan dua kabul edilir, günahlar affedilir. Bu ayda günah işyelenin cezası kat kat olur.( Hz Hüseyin (R.a) anlatır.)
“Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Cuma gecesi, Regaip gecesi, Berat gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban Bayramı gecesi”
“Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban ayı benim ayım ve Ramazan Ümmetimin ayıdır”( Peygamberimiz S.a.v )

Regaip Kandili 2022 Ne Zaman?

Regaip Kandili 2022 Ne Zaman? Regaip Kandili Nedir mesajları

2022 REGAİP KANDİLİ MESAJLARI, SÖZLERİ

  • Günler bize dostların güzelliği ile, geceler onların duaları ile mübarek oluyor. Umudumuz dostların hediyesi, duamız sizlerin sevgisi. Regaip kandiliniz mübarek olsun.
  • Gül bahçesine girenler, gül olmasa da gül gibi kokarlar. Kainatın en güzel gülünün kokusu üzerinizde olsun bu gece kandiliniz mübarek olsun
  • Regaip Kandil’in mübarek olsun. ALLAH seni sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin.
  • Mübarek Regaip kandilinde yaptığınız tüm duaları Allah kabul etsin. Hayırlı kandiller!
  • Dualarda buluşmak dileğiyle ( Hayırlı Kandiller )
  • Güneşin güzel yüzü, yüreğine dokunsun, kabuslar senden uzakta, melekler baş ucunda dursun. Güneş öyle bir geceye doğsun ki, duaların kabul, Regaip kandilin mübarek olsun.
  • Bir kandil gülü savur sevdiklerine, size onlardan gülücükler getirsin. Öyle içten öyle samimi ol ki gözyaşlarını bile tebessüme çevirsin. Kandiliniz Mübarek Olsun.
  • Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Regaip Kandiliniz mübarek olsun…
  • Ümit ederiz ki bu mübarek gece, zor günler geçirdiğimiz; fakat gelecek adına umutla dolu olduğumuz şu dönemlerde yeniden bir uyanışa vesile olur.
  • Yağmur yüklü bulutlar gibi gelen, eteğindeki hayır cevherlerini başımıza boşaltan ve bizlere mutluluk veren kandilin, büyüsüne kapılmanız dileğiyle. Nice kandiller.

Dualarda buluşmak dileğiyle ( Hayırlı Kandiller )

islami sohbet ve islami chat sitemizde Kandilde bir araya gelerek dini sohbetler yapılacaktır. Sizlerde bu güzel ve bilgi paylaşımı konusunda islami sohbet adına bizlere katılabilirsiniz. Dini bilgilerinizi pekiştirerek paylaşıp sohbetlerimize katılabilirsiniz.Bir cevap bırakın.