Kullanıcı Adı:  Üye Olacağım
Şifre:  Şifremi Unuttum!
Hatırla?  
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 1 
 : 09 Temmuz 2018, 10:45:45 
Başlatan SeRCaN - Son mesaj Gönderen: SeRCaN
Alem-i İslam Müslüman Kardeşlerimiz zulüm altında, yaşadıkları beldeler, vatanları ateş topuna dönmüşken Allah rızası yalvarıyorum sizlere Müslüman Kardeşlerimiz için de dua edin Kardeşlerimizin selameti için sadaka verin.AbdülMetin Hocamıza Rabbim Gani Gani Rahmet Eylesin İnşaAllah Derdiki Bir cenazeye katıldığım da oradaki ölü için sadaka verirdcim rahat gitsin ebedi yerine diye.

Mevzu bu kadar ince Hazreti Ömer Efendimizin Dediği gibi Mevzu Bildiğimiz gibi kolay basit değil üç defa Cennet ile Müjdelenmiş adaletli Mübarek insan dahi Rabbine karşı tevazü içinde olabikmek için başını toprağa koydurmuş.Biz kimizki ne hikmetimiz varki Kardeşlerimize sahip çıkmaktan aciziz.

Vallahi Billahi zoruma gidiyor biran önce gitmemiz gerek Doğu Türkistan'da Müslüman bacılarım putperest kansızların içine atılıyor bu nasıl hayasızlıktır ne utanmaz ne vurdum duymaz olduk biz..!
#DoğuTürkistan #Arakan

 2 
 : 06 Temmuz 2018, 21:55:24 
Başlatan SeRCaN - Son mesaj Gönderen: SeRCaN
Web sitemizin amaçlarından birtanesi ismine layık olduğu çizgide ilerlemektir. Önemli amacımız ise Doğu Türkistan'da Zulüm içinde yaşayan Kardeşlerimizin sesi olabilmektir. Ülkümüz Doğu Türkistan'da, Arakan'da Sadece Hakka Allahü Tealaya İman Eden Kula Biat Etmeyen (Küffar Devletlerin Boyunduruğu Altında Olmayan) Bağımsız İslam Devleti Olabilmektir

İnşaAllah bu Mukaddes Ülkümüz Er Yada Geç Olacaktır ama bizim zamanımız da ama bizden sonraki Kardeşlerimizin zamanın da.Mevzu Müslüman olunca Bütün dünya kör dilsiz sıkıntı da yok bu gündemimiz değil zaten benim zorumuza giden Müslüman Ülkelerimiz, Müslüman Kardeşlerimizin suskunluğudur.

Sizler sussanız da Orada Mücadele içinde olanlara terörist desenizde Allahü Teala En büyük şahidimiz biz bu Mücadeleden Vazgeçmeyeceğiz..!
#DoğuTürkistan #DoğuTürkistanİslamDevleti

 3 
 : 23 Haziran 2018, 14:55:04 
Başlatan SeRCaN - Son mesaj Gönderen: SeRCaN
Yarın ülkemizin akıbetinin belli olacağı gündür Allah Rızası için çok dikkatli düşünüp karar verin.Devletimin polisine küfür edecek edepsiz olanlara yarın dersini verelim inşaAllah.

Cezaevindeki terörist it şerefsiz dışarı çıksın die kendini yırtan kendi bilge sana ve ortam gereği eşarp takıp kendini dev aynasında gören vatikan güneşini parti sembölü yapanlara yarın osmanlı tokadını vurma günüdür inşaAllah.

Bu kansızları devletin başına getirmek emin olun ülkemizede, islamada ihanettir büyük vebaldir. Ateş topuna dönen ortadoğudaki müslüman kardeşlerimizin fani olarak umudu Türkiyemizdir yarın inşaAllah kardeşlerimizin umudunu yeşertelim, onlara destek olacak Hükümetimizi destekleyip yarın inşaAllah Kurulan Kutlu ittifak ile ülkemiz ve islam alemi ivme kazansın inşaAllah.

 4 
 : 18 Haziran 2018, 09:20:42 
Başlatan SeRCaN - Son mesaj Gönderen: SeRCaN
Geçmiş Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun Ümmeti Muhammed İçin Hayırlara Vesile Olsun İnşaAllah. Mübarek ay hayır, hasenat, yardımlaşma, birlik, beraberlik için mükemmel bir fırsattı inşaAllah bu Ay keremiyle yaşayanlar olmuştur.

Ramazan bitii diye kardeşlik bitmedi müslümanın kardeşliği ebedidir. Zulüm, yoksulluk içinde olan kardeşlerimizi unutmayalım. Sizlere tavsiyem Yardım için öncelikle diyanet ile iş birliği yapmanızdır. Devlet Güvencesi ile yardımlarımız yerlerine ulaşıyor inşaAllah.

Diyanet bizim Müslüman kardeşlerimiz bizim çok şükür. Camileri onaracak, camiler ve camilerin yanında müslüman kardeşlerimizin gönlünü yapıp duasını alacak olanda biziz çok şükür. Kardeşlerimizi sahipsiz bırakmayalım inşaAllah.

Türkiye Diyanet Vakfı SMS Yardım Bilgileri:

FİTRE Yaz 5601’e Gönder 19 TL Tutarında Allah Rızası İçin Bağış Yap

CAMİ Yaz 1379’a Gönder 10 TL Tutarında Allah Rızası İçin Bağış Yap

KURAN Yaz 4333’e Gönder 15 TL Tutarında Allah Rızası İçin Bağış Yap

 5 
 : 12 Haziran 2018, 13:55:04 
Başlatan SeRCaN - Son mesaj Gönderen: SeRCaN
Suriye yanan yerimiz gözümüzün önünde hemen dibimizde müslüman kardeşlerimizin kanı oluk oluk akıyor. Şimdi ise sanki hiç küffar ordusu yokmuş gibi İtalya Suriye'ye Asker gönderdi. Benim kendime dert ettiğim ise bu itler kime sorupta bizim topraklarımıza gelebiliyorlar.

Yada asıl Soru? Ey Müslüman Ülkeler siz nerdesiniz küffarın rahatça geldiği Müslüman Topraklarına siz nie gelmek konusunda acizsiniz.? Hiçmi gurur yok sizlerde Allah aşkına sadece Türkiye Cumhuriyeti olarak biz karşı koyuyoruz küffara.

Gelin yanımızda dik durun da cihan karşımız da Vallahi duramaz artık daha büyük bedeller ödemeden gelin geleceğimizi garanti altına alalım. Ayrıca bu italyan itleri Osmanlı Döneminde Libya'yı, Trablusgart'ı işgal etmeseydi bugün orada Müslüman Kardeşlerimiz köle pazarında satılmazdı..!

 6 
 : 01 Haziran 2018, 12:09:21 
Başlatan SeRCaN - Son mesaj Gönderen: SeRCaN
Devletimizin Eliyle dünyanın heryerinde yaşayan Mazlum ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşlerimiz yardımlar yapılıyor. Mübarek Ramazan ayı mükemmel bir fırsattır Müslümanın kardeşliğini perçinlemesi için bizlere düşen Allah rızası için kardeşlerimize yardımlar gönderebilmektir.

Unutmayın Neresi olursa olsun yardım beklediği 1. yer biziz #beklenensensin önce bizlerden Türkiye Cumhuriyetinden yardım bekler Müslüman kardeşlerimiz. Kardeşlerimizin küffara el açıp minnet etmesi benim şahsen zoruma gider onun için öncelik olarak bizler destek vermeliyiz.

Müslüman kardeşlerimiz saolsun küffarada küffarın dostlarınada el açmaz bunun örneğini Filistin'de gördük Mısır'ın gönderdiği iftar yemeklerini yemedi kardeşlerimiz. Bu yüzden ÖNCE BİZ yardım etmeliyiz kardeşlerimiz bizi biliyor onları hayal kırıklığına uğratmaya hakkımız yok.

Türkiye Diyanet Vakfı SMS Yardım Bilgileri:

FİTRE Yaz 5601’e Gönder 19 TL Tutarında Allah Rızası İçin Bağış Yap

CAMİ Yaz 1379’a Gönder 10 TL Tutarında Allah Rızası İçin Bağış Yap

KURAN Yaz 4333’e Gönder 15 TL Tutarında Allah Rızası İçin Bağış Yap

 7 
 : 30 Mayıs 2018, 14:49:25 
Başlatan SeRCaN - Son mesaj Gönderen: SeRCaN
Her zaman Müslüman Beldeler kan yeri maalesef içimiz kan ağlıyor Mübarek Ramazan Ayı içimiz parçalanıyor yine. Ata Yurdumuz Doğu Türkistan Büyük Bir derdimiz, Arakan Desen Bizlere Atalarımızın Emaneti Müslüman Kardeşlerimiz Zulüm Altında.

Yemen'de Müslüman kardeşlerimiz açlık, susuzluk yüzünden hastalıktan bir bir ölüyor, Suriye yanı başımızda kan gölüne dönmüş Halep'de Su akması gereken Caddelerde Müslüman Kardeşlerimizin kanı akıtıldı gözümüzün önünde.

Bizler ise kendi içimizde kavga ettiğimiz için küffarın işini kolaylaştırıyoruz deyim yerinde ise ekmeklerine yağ sürüyoruz. Kudüs'ümüze göz diken kansız desen her geçen gün palazlanıyor İslam Dünyası için en yakın tehdittir.

Kenetlenmemiz için o kadar çok sebep varki Allah Rızası İçin Bu Mübarek Ramazan Ayı Kardeşlik Şuurunu İyice Hissedebilmemiz İçin Büyük Bir Fırsattır Bu Çok Değerli Fırsatı Geri Tepmeyelim İnşaAllah.

 8 
 : 29 Mayıs 2018, 12:38:29 
Başlatan SeRCaN - Son mesaj Gönderen: SeRCaN
Müslüman Kardeşlerimizi çin denen kafirin insafına bıraktık o şerefsizde istediği gibi öldürüyor, zindana atıp işkenceler yapıyor, Ramazan Ayının Manevi Gücünü Hissetmeyelim Diye İÇKİ ile Oruç bozduruyor, Camilerde komünist marşlarını ayetlerin yerine okutuyor

MÜSLÜMAN BACILARIMIZI ÇİNLİ PUTPEREST KANSIZ ŞEREFSİZ KÖPEKLER İLE İSTEDİKLERİ GİBİ EVLENDİRİYORLAR. Şimdi soruyorum Müslüman olarak düşmandan daha da ağır Ne Ara GURURSUZ, MEZİYETSİZ olduk.

Ne oldu bize Müslüman olarak bizmi değiştik, islamiyet dinimi değişti? Kesin birşey varki düşmandan, kafir küffardan daha hayasız olduk. Şuurlu, Gururlu bir Müslüman bunca hayasızlığı kaldıramaz çünki. Allah rızası için kendimize gelelim.

Doğu Türkistan'da Müslüman Kardeşlerimize her türlü hayasızlığı yapan, kardeşimin orucunu içki ile zorla bozduran it köpek şerefsizler, İstanbul'da göz boyamak için iftar yemeği veriyor bizim hayasız Müslümanlar bu davete katılıyor.

Malum davete katılanlara Soruyorum?: Şerefinizi ne kadara sattınız, Yabancıya gitmesin fiyatını söyleyin biz Alalım. İstersek Alırız Da.
#DoğuTürkistan   #DoğuTürkistanİslamDevleti  #DoğuTürkistanİslamCumhuriyeti

 9 
 : 22 Mayıs 2018, 07:26:12 
Başlatan SeRCaN - Son mesaj Gönderen: SeRCaN
Amacımız Siz Saygı Değer Müslüman Kardeşlerimize Elimizden Geldiğince Yardımcı Olabilmektir Hayırlı Ramazanlar

Ramazan Ayında Orucumuzu Bozabilecek Sebepler

SORU: Dinde yenilikçiler, (Kolaylaştırın, güçleştirmeyin) hadisini, (Abdest alırken ağza bulaşan su orucu bozmadığı gibi, ağza sıkılan ilaçlı sprey de orucu bozmaz. Burun damlası da içeri girse bile bozmaz. İğne veya serumla ilaç vermek, makattan ve vajinadan fitil kullanmak, dilaltı hapını emmek ve kulağa damlatılan ilaç da orucu bozmaz) şeklinde yorumluyorlar. Bu yorumlar yanlış değil mi?

CEVAP:Elbette yanlıştır. Hepsi, dört mezhepte de orucu bozar. Fıkıh kitaplarında gıda veya deva [ilaç] olan bir şeyi yutmak orucu bozar deniyor. Kum, toprak, maden gibi gıda ve deva olmayanlar ise orucu bozar, fakat kefaret gerektirmez. (Redd-ül-muhtar)

Gıda ve deva olanların serumla, iğneyle verilmesi orucu bozar, kefaret değil kaza gerektirir. Mesela açık yaraya konulan sıvı veya katı ilaç emilirse, orucu bozar, fakat kefaret gerekmez. Astım spreyinin içinde ilaç olduğu için bozar. Ağza girip yutulan bir şeyin, az veya çok olmasının önemi yoktur. Bir damla ilaç veya bir damla su, isteyerek yutulursa oruç bozulur, kefaret de gerekir. Abdest alırken istemeden yutulursa kefaret gerekmez, çünkü bunda kasıt yoktur. Abdest alırken ağızda kalan yaşlığı yutmakla, ağza burna verilen ilacın yutulması mukayese edilemez, çünkü abdest almak zarurettir. İlaç almak da zarurettir denirse, zaten oruç tutamayacak kadar hasta olanın oruç tutmamasına ruhsat verilmiştir. İyileşince tutar. Reformcuların dediği gibi, (Hem ilacı alır, hem de oruçlu olurum) demek çok yanlıştır.

Dört mezhepte de ve bütün müctehid imamlara göre, yaraya konulan ilaç, cevfe [içeriye] giderse oruç bozulur. Şâfiî’de, dimağ [beyin], karın, bağırsak, mesane birer cevftir. Mesela, baştaki kemik yarılsa, buradaki yaraya konulan ilaç, cevfe yani beyne gideceğinden oruç bozulmuş olur.

Şafii’de karna bıçak saplansa, bıçağın ucu mideye, yani cevfe girdiği için oruç bozulur. Sağlam deriden bıçak, cevfe girince oruç bozulduğu gibi, iğneyle adaleyi veya damarı yırtarak verilen ilaç, cevfe ulaşınca oruç bozulmuş olur. Hanefi’deyse, bıçak tamamen midenin içine girerse oruç bozulur.

Bugün tıpta, serumun mesaneye, dimağa ve vücudun her yerine gittiği kesin olarak bilinmektedir. O halde serum, dört mezhepte de orucu bozar. Sadece kaza gerekir. Tıp, damardan veya adaleden verilen ilacın, dimağ ve mesaneye gittiğini bildirirken, hiç kimse, (Serum veya enjeksiyonla verilen ilaç, cevfe [yani dimağ ve mesane gibi yerlere] gitmez) diyemez. Derse de ilmî olmaz, indî olur ve hiç kıymeti olmaz. [Buradaki Hanefîyle ilgili bilgiler, Tahtâvi, Mebsut, Bedayi gibi, Şâfiîlerle ilgili bilgiler ise, Mecmû, Muğn-il-muhtaç, Tuhfe, Envâr, Kummesrâ, Bâcuri, Şerh-i İbni Bâcuri gibi muteber eserlerden alınmıştır.]

Lavman yaptırmak, Maliki hariç, diğer mezheplerde bozar. (El-fıkh-u alel-mezahib-i erbaa)

Makattan ve vajinadan fitil kullanmak, hatta pamuğun girip kaybolması, parmağın yaş olarak girmesi, kulağa ilaç damlatmak ve burna sıvı ilaç çekmek de orucu bozar. (Redd-ül-muhtar, Hindiye, Hidaye)

Dilaltı hapı ise ilaçtır, mukoza denilen yumuşak dokudan emildiği için, deri altına iğneyle ilaç zerki gibi olup orucu bozar. Ağız içindeki mukozadan değil de, vücuttaki sağlam deriden emilen ilaçlar bozmaz.

Kulağa konan ilaç

SORU: (Kulağa veya buruna konan ilaç, tedavi amaçlı olduğu için orucu bozmaz) diyenler çıkıyor. Tedavi amaçlı olunca, bu ilaçlar ve serumlar orucu bozmaz mı?

CEVAP:Tedavi maksatlı olanlar da elbette orucu bozar. Oruçlu, kasten gıda yahut ilaç olarak bir şeyi yiyip içerse, kefaret de gerekir. Şırınga [enjeksiyon] yaptırır veya buruna ilaç akıtır yahut kulağa yağ damlatırsa veya ufak taş ve benzeri yenmeyen veya iğrenilen, tiksinilen bir şeyi yutarsa sadece kaza gerekir. (Redd-ül-muhtar)

Tedavi veya gıda maksadıyla da olsa, serum da, iğne yaptırmak gibi orucu bozar ve kaza gerekir. Kefaret gerektirmemesi, ağızdan verilmediği içindir.

Yaradılışta bulunan deliklerden içeri giren şey, gıda ve deva olmasa bile orucu bozduğu gibi, vücuttaki yaraya konulan ilaç, sindirim yollarına sızarsa, yine oruç bozulur. (Tahtavi)

Demek ki, tedavi maksadıyla yani ilaç olarak da olsa, zaruretsiz bir şey yiyip içmek, orucu bozduğu gibi kefaret de gerekiyor. Tedavi maksadı olsun olmasın, kulağa veya buruna akıtılan ilaç kazayı gerektiriyor. Tedavi amaçlı olunca orucu bozmaz demek, dinimize aykırıdır.

İlaç orucu bozmaz mı?

SORU: Bir dinde reformcu, (Kulağa ilaç damlatılsa, buruna sıvı ilaç çekilse, astım spreyi kullanılsa oruç bozulmaz, çünkü tedavi amaçlı ilaç ve damlalar orucu bozmaz. İlaç kullanılması bir beslenme işi değildir, oruca karşı direnç kazanma faaliyeti sayılmaz. Onun için orucu bozmaz) diyor. İlaç almak orucu bozmuyor mu?

CEVAP:Elbette bozar. (İlaç alınması orucu bozmaz) demek dini sulandırarak yıkmak demektir. Fıkıh kitaplarında deniyor ki:

Faydalı bir şey yiyip içince, gıda veya deva olarak veya keyif veren bir şey ağızdan mideye gidince oruç bozulmuş olur, kefaret de gerekir. Açık yaraya konulan sıvı veya katı ilaç emilirse oruç bozulur. Vücuda, gıda ve deva olmadığı hâlde, ağızdan yutulan, bir taş, bir kâğıt parçası da girse, orucu bozar. Suyun illa ağızdan burundan girmesi şart değildir, taharetlenirken makata su kaçarsa oruç bozulur. Bir kimse şırınga yaptırır, burnuna bir ilaç akıtır veya kulağına yağ damlatırsa yahut vücut veya baş yarasına ilaç akıtır da ilaç hakikaten içine ve beynine işlerse veya ufak taş ve benzeri insanın yemediği veya iğrenip tiksindiği bir şeyi yutarsa kaza lazım gelir. (Dürr-ül muhtar, Redd-ül muhtar, Hindiyye, S. Ebediyye)

Orucu bozanlar

SORU: Gözyaşları, yüzden akan terler, yağan yağmur yahut kar, ağzımızı kapattığımız hâlde boğazımıza kaçarsa orucumuz bozulur mu?

CEVAP:Evet, bozulur ve kaza gerekir. Eğer kasten ağzımızı açıp yağmurun, karın girmesini sağlarsak kefaret de gerekir. (Nimet-i İslâm)

Kulağa ilaç koymak

SORU: Hanefî’yim diyen biri, (Kulağa ilaç damlatmak orucu bozmaz) gibi yanlış bir hükmü nasıl verebiliyor?

CEVAP:Belki, mezhepsiz demesinler diye Hanefî’yim demiş olabilir. Çünkü mezhebi olan kimse, aklına göre kıyaslar yapmaz, mezhep kitaplarından nakiller yapar.

Kulağa damlatılan ilacın mideye veya boğaza gitme şartı yoktur. Kulağa damlatılan yağ veya ilaçlar orucu bozar. (Dürr-ül muhtar, Redd-ül muhtar, Mülteka, Fetâvâ-i Hindiyye, Hidaye, Nimet-i İslam, Mecmua-i Zühdiye, Dürer ve Gurer)

Şâfiî mezhebinde kulağının içine bir şey sokmak da orucu bozar. Çünkü kulağın içi mide hükmündedir, hattâ bir erkek idrar yoluna pamuk koysa bile orucu bozulur. Çünkü tabiî menfezden içeri girmiş oluyor. Şâfiî'de kulak da tabiî bir menfez yani deliktir. (El-fıkhü alel mezahibil-erbea)’da, (Şâfiî'de, bir çöpü kulağa sokmak da orucu bozar. Çünkü kulağın içi, vücudun iç kısmından sayılır) deniyor.

O kişi, (Astım spreyi ile ağza püskürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz, çünkü miktarı azdır) diyor. Hâlbuki hiçbir kitapta (Çoğu bozar, azı bozmaz) diye bir kayıt yok. Gıda değil veya deva değil, küçücük bir taş veya kum tanesi de boğaza girince bozduğu, yukarıda adı geçen kitapların hepsinde bildirilmektedir.

(Dil altı hapı, az ilaç emildiği için orucu bozmaz) diyor. Dil altı hapı ise ilaçtır, mukoza denilen yumuşak dokudan emildiği için, deri altına iğne ile ilaç zerki gibidir. Orucu bozar. Mezhebimizin hükmüne uymayıp da aklını ölçü alan kim olursa olsun itibar etmemelidir.

İğne yaptırmak orucu bozar mı?

SORU: (S. Ebediyye’de, iğne [enjeksiyon] yaptırmanın, serum vermenin İmameyn’in kavline göre orucu bozmadığı yazılıdır) deniyor. Doğru mu?

CEVAP:Doğru değil. Bir yanlış anlaşılma var. Serum ve iğne, dört mezhepte de orucu bozar. S. Ebediyye’de Merakıl-felah şerhinden alınarak şöyle deniyor:
(Başta ve gövdedeki yaraya konulan ilacın, sıvı olsun, katı olsun, beyne ve hazım yoluna gittiği bilinirse, oruç bozulur. İçeri gittiği iyi bilinmezse, ilaç sıvı ise, İmam-ı a’zam bozulur dedi. İki imam ise, içeri gittiği iyi bilinmeyince bozulmaz dedi. İçeri sızdığı iyi bilinmeyen ilaç katı ise, üç imam da, bozulmaz dedi.)

Bundan anlaşılıyor ki, sızdığı iyi bilinen ilaç, katı da olsa, sıvı da olsa, üç imam da (Orucu bozar) buyurmuştur. Koldan, bacaktan, her yerden deri altına, adaleye iğne ile yapılan aşı, ilaç enjeksiyonlarının orucu bozacağı, buradan anlaşılmaktadır. (S. Ebediyye)

Görüldüğü gibi, yapılan iğnelerin, serumların orucu bozduğu açıkça bildirilirken, (Bozmaz) diyenlere itibar etmemelidir.

Orucu bozup, kazayı gerektiren haller

SORU: Ramazan ayında, sadece orucu bozup, kefareti değil de kazayı gerektiren hâller, durumlar nelerdir?

CEVAP: Oruç, hata ile bozulsa, mesela, abdest alırken, boğaza su kaçsa veya zorla orucu bozdurulsa, ihtikan ederse, burnuna sıvı ilaç, kolonya veya duman, başkasının içtiği sigara dumanı yahut, ud ağacı, anber ile tütsülenip dumanını çekse, kulağına ilaç damlatsa, derideki yaraya koyduğu ilaç içeri girse ve iğne ile ilaç şırınga edilse, kağıt, taş, maden parçası, pamuk, ot, pişmemiş pirinç, darı, mercimek tanesi gibi, ilaç ve gıda olmayan şey yutulsa, zorlayarak ağız dolusu kusulsa, dişi kanayan, yalnız kanı veya tükürükle müsavi, eşit miktarda karışık kanı yutsa, fecir doğduğunu yani imsak vakti girdiğini bilmeyerek yese, güneş battı zannederek orucu bozsa, oruçlu olduğunu unutup yedikte, orucu bozuldu sanarak, bilerek yemeye devam etse, uyurken ağzına su akıtılsa veya cima olsa, niyet etmeden oruç tutsa veya ramazanda sabaha kadar niyet etmeyip, sonra niyet etse bile, yani kuşluk namazı zamanından, dahveden sonra oruç tutmazsa, bunların hepsinde oruç bozulur ve bayramdan sonra, bir günü için yalnız bir gün kaza etmek lazım olur. Kefaret lazım olmaz. Boğaza yağmur, kar kaçsa, oruç da, namaz da bozulur, kaza lazım olur. Geceden dişleri arasında kalan şeyi, bilerek yutsa, nohut tanesi kadar ise, bozulup kaza lazım olur. Nohuttan küçükse bozulmaz. Unutarak yiyen kimse, orucu bozulmadığını bildiği hâlde, yine yer ve içerse, kaza ve kefaret lâzım olur.

SORU:Kulağa yağ damlatmak, lavman yaptırmak, orucu bozar mı?

CEVAP:Bu konuda Fetvâyı Hindiyyede deniyor ki:

“İhtikan, lavman yapmak, kulağına yağ damlatmak orucu bozar ise de, kefaret lazım olmaz. Helada taharetlenirken içeri su kaçarsa, orucu bozar.”

SORU:Tozlu, dumanlı şeyleri koklamak ve piyasadaki ciklet denilen sakızları çiğnemek orucu bozar mı?

CEVAP: Tozlu dumanlı şeyleri koklamak ve ciklet çiğnemek orucu bozar.

SORU:Vücuttaki yaraya konan katı veya sıvı ilaçlar, orucu bozar mı?

CEVAP:Konu ile alakalı olarak Merâkıl-felâh şerhinde deniyor ki:

“Başta ve gövdedeki yaraya konulan ilacın, sıvı olsun, katı olsun, beyne ve hazım, sindirim yoluna gittiği bilinirse, oruç bozulur. İçeri gittiği iyi bilinmezse, ilaç sıvı ise, İmam-ı a'zam bozulur dedi. İki imam ise, içeri gittiği iyi bilinmeyince bozulmaz dedi. İçeri sızdığı iyi bilinmeyen ilaç katı ise, üç imam da, bozulmaz dedi.”

Bundan anlaşılıyor ki, sızdığı iyi bilinen ilaç, katı da olsa, sıvı da olsa, üç imam da orucu bozar, buyurmuştur. Koldan, bacaktan, her yerden deri altına, adaleye iğne ile yapılan aşı, ilaç enjeksiyonlarının orucu bozacağı, buradan anlaşılmaktadır.

 10 
 : 22 Mayıs 2018, 07:18:39 
Başlatan SeRCaN - Son mesaj Gönderen: SeRCaN
SORU: Ramazan Ayında Orucumuzu Bozabilecek Şeyler Nelerdir?

CEVAP: Ramazanda Ayında Orucumuzu Bozup, Yalnız Kaza Gerektiren Sebepler

1- Boğaza kar ve yağmur kaçması,

2- Astım spreyi kullanmak,

3- Zorla bozdurulmak,

4- Buruna sıvı ilaç koymak,

5- Burnuna kolonya çekmek, [Koklamak bozmaz.]

6- Mukimken oruca başlayıp, sefere çıkınca yiyip içmek,

7- Ud ağacının, amberle tütsülenip dumanının çekilmesi,

8- Başkasının içtiği sigara dumanını isteyerek çekmek,

9- Kulağın içine ilaç damlatmak, kulağı ilaçlı suyla yıkamak,

10- Derideki açık yaraya konan sıvı veya katı ilacın sindirim yoluna girmesi,

11- Vücuda ilaç şırınga etmek,

12- İsteyerek, zorlayarak ağız dolusu kusmak,

13- Dişi kanayanın ağzındaki kanı yutması veya tükürükle eşit miktarda karışık kanı yutması,

14- İmsak vaktinin bittiğini bilmeden yiyip içmek,

15- Güneş battı zannederek orucunu bozmak,

16- Dişlerin arasında kalan nohut kadar şeyi yutmak,

17- Buruna çekilen suyun ağızdan çıkması,

18- Abdest alırken boğaza su kaçması, [Hanbelî’de bozmaz.]

19- Kâğıt, taş, pamuk, ot, pişmemiş pirinç gibi ilaç ve gıda olmayan şeyi yutmak,

20- Makattan veya kadınların önden fitil kullanması,

21- Oruçlu olduğunu unutup yediğinde, orucu bozuldu sanarak, bilerek yemeye devam etmek,

22- İmsak vaktinden sonra niyet edenin, gün içinde orucunu kasten bozması,

23- Denize girince veya guslederken makattan su girmesi, [Hanbelî’de bozmaz.]

24- Dil altına konan ilacı emmek,

25- Makata konan pamuğun veya başka şeyin hepsinin içeri girmesi,

26- Vücuda giren ultrason veya endoskopi cihazında ilaç, merhem olması,

27- Lavman yaptırmak, [Mâlikî’de bozmaz.]

28- Özel olarak su buharı teneffüs etmek,

29- Burundan genze giden kanı yutmak,

30- Bayılanı ayıltmak için veya uyuyanın ağzına su akıtmak,

31- Açlığa veya susuzluğa gerçekten dayanamayarak yiyip içmek. [Kefaret gerekip gerekmeyeceğini bilmeyen, ihtiyaten küçük bir kağıt parçasını veya çiğ pirinç tanesini susuz yutarak orucunu bozmalı. Sonra yiyip içebilir.]

32- Basur memesinin, taharetlendikten sonra, ıslak olarak içeriye girmesi,

33- Mastürbasyon yapmak,

34- Yaş parmağı, ön veya arka tarafa sokmak, [Hanbeli’de bozmaz.]

35- Seferde iken kasten orucunu bozana kefaret gerekmez, sadece kaza gerekir. Çünkü seferde oruç tutmak farz değildir.

36- Kasten orucunu bozan, sonradan oruç tutmamayı mubah kılacak bir hâl başına gelse, mesela kadının hayzı başlasa yahut oruç tutamayacak kadar hastalansa yalnız kaza gerekir. Fakat orucunu bozup sefere çıksa, kefaret gerekir; çünkü sefere çıkmak semavi bir özür değildir.

37- Oruçlunun ağzına giren gözyaşı veya ter, çok olur da, tuzluluğunu ağzının her yerinde duyar ve yutarsa orucu bozulur. Yutmayıp tükürürse bozulmaz.

www.Muslumanlar.Com

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10