Kullanıcı Adı:  Üye Olacağım
Şifre:  Şifremi Unuttum!
Hatırla?  

İslami Sohbet Programı İndir

İslami Sohbet Programı İndir
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
Gönderen Konu: Efendimizin Zamanında Fil Olayı  (Okunma Sayısı 3298 defa)
SeRCaN
islami chat
Yönetici
Tam Üye
*****

Karma +0/-0
Mesaj Sayısı: 214

Müslüman Bir Dünya ıçin El Ele


Site
« : 02 Ağustos 2015, 18:13:57 »

Hz. Muhammed ( Sallallahü Aleyhi Ve Sellem ) ' in doğum yılı veya öncesinde
Kabe'de yaşanmış fil olayı...

Fil olayı ya da fil vakası, ıslam peygamberi Hz. Muhammed ( Sallallahü Aleyhi Ve Sellem ) 'in dopum yılı veya öncesinde Kabe'yi yıkmak amacıyla Mekke üzerine Ebrehe ordusunun Allah tarafından gönderilen Ebabil kuşları vasıtasıyla imha edilmesini anlatan rivayetin adıdır.

Ebrehe yemen'de, Habeşistan Krallığına bağlı hristiyan bir vali idi ve Arapların her sene hac amacıyla Mekkeye gitmelerini istemiyordu. San'ada büyük bir kilise yaptırdı ve ismini " Kuleys " koydu.

Ebrehe Habeş kralına halkın hac için ancak " Kuleys "'i ziyaret edebileceklerini; Mekke'ye gidenlere izin vermeyeceğini yazarak Habeş kralı'nın da desteğini aldı.

Kâbe'yi yıkmak ve enkazı fillerle Yemen'e taşımak için 19 fil ve altmış bin Habeşliden oluşan ordusu ile harekete geçti. Ordu mekke üzerine yürümeye hazırlanırken gökyüzü Ebabil kuşları ile doldu, gagaları ve ayaklarında taşıdıkları taşlar ile Ebrehe ordusunu taş yağmuruna tuttular.

ıstilacı ordu bozguna uğradı. Etleri lime lime dökülerek ölüyorlardı. Kalanlar Ebrehe'de içlerinde olduğu halde perişan bir vaziyette Yemen'e doğru kaçtılar.
Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Bu Konuyu Gönder  |  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer: